Český tenisový svaz

Celkem 11 Čechů má jistou hlavní soutěž Roland Garros

16.04.2025

Na druhém grandslamu sezony, tedy antukovém Roland Garros v Paříži, si může zahrát minimálně jedenáct Čechů. V seznamu jistých účastníků hlavní soutěže figurují čtyři muži (Tomáš Macháč, Jakub Menšík, Jiří Lehečka, Vít Kopřiva) a sedm žen (Karolína Muchová, Petra Kvitová, Barbora Krejčíková, Linda Nosková, Markéta Vondroušová, Kateřina Siniaková, Marie Bouzková).

Pro mnohé fanoušky je překvapením plánovaný start Petry Kvitové, která se v únoru vrátila na okruh po mateřské pauze. Česká hvězda může využít chráněný (resp. speciální) žebříček na dva grandslamy, přičemž se počítalo s Wimbledonem a US Open.

S ohledem na její přihlášení do antukové Paříže je tedy možné, že má dvojnásobná wimbledonská šampionka buď zaručenu divokou kartu právě na Wimbledon, nebo plánuje vynechat US Open.

V pavouku ženské dvouhry na Roland Garros by se mělo objevit nejméně sedm Češek včetně šampionky z roku 2021 Barbory Krejčíkové, předloňské finalistky Karolíny Muchové nebo finalistky ročníku 2019 a loňské čtvrtfinalistky Markéty Vondroušové.

Poměrně silné zastoupení bude mít český tenis i v pavouku mužské dvouhry. Kromě tria členů elitní třicítky Tomáše Macháče, Jakuba Menšíka a Jiřího Lehečky se přímo do hlavní fáze Roland Garros dostal i Vít Kopřiva.

Sedmadvacetiletý tenista se minulý týden poprvé objevil v elitní stovce žebříčku ATP, aktuálně mu patří 95. místo. V Paříži zatím třikrát neúspěšně bojoval v kvalifikaci (2022–2024), hlavní fázi grandslamu už si jako úspěšný kvalifikant zahrál loni na Australian Open a ve Wimbledonu.

Hlavní soutěž Roland Garros se uskuteční od neděle 25. května do neděle 8. června. Předcházet jí bude tříkolová kvalifikace v termínu od pondělí 19. do pátku 23. května.

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Plíšková a Hlaváčková postupují v Pattaye, Zakopalová v Paříži

Karolína Plíšková a Andrea Hlaváčková prošly prvním kolem turnaje WTA v thajské Pattaye. Plíšková vyřadila nasazenou sedmičku Bethanii Mattek-Sands a Hlaváčková si poradila se Španělkou Cabezou. V Paříži se zase dařilo Kláře Zakopalové, která je taktéž ve druhém kole po výhře nad domácí Caroline Garcia.

27.01.2014
Winter Cup U12: Češky vyhrály kvalifikaci, chlapci bronzoví

Winter Cup do 12-ti let má za sebou kvalifikační skupiny. Z českých týmů se dařilo dívkám, které ovládly skupinu v Rakovníku a postoupily tak do finále, které se uskuteční ve dnech 7.-9. února v anglickém Sheffieldu. Ve finále porazily 2:0 Belgičanky. Chlapci skončili na třetím nepostupovém místě, když v semifinále nestačili na Chorvatsko 1:2. V boji o bronz porazili také Beglii.

27.01.2014
Safina Cup 2014 vyhráli Lebedev a Knutsonová

Štvanický mezinárodní turnaj hráčů a hráček do 18-ti let ITF Grade 4 zná své vítěze. V kategorii dvouhry chlapců zvítězil Američan Alexander Lebedev (1997, ITF 503), který ve finále porazil Poláka Pawela Zawiszu (1996, ITF 343) 7:5, 6:2. V kategorii dvouhry dívek se v českém finále nakonec radovala Gabriela Andrea Knutsonová (1997, ITF 271), která v dramatickém finále porazila Vendulu Žovincovou (1997, ITF 163) 6:7(6), 6:3, 7:6(6). Výsledky.

26.01.2014
Winter Cup U12: Kvalifikace v Hrádku a Rakovníku

V pátek 24. ledna začala v Hrádku nad Nisou a v Rakovníku kvalifikace na letošní Winter Cup do 12-ti let. Finalisté z každé ze čtyř kvalifikačních skupin postoupí do finále, které se uskuteční 7.-9. února ve Vendryni (chlapci) a Sheffieldu (GBR, dívky). První kolo zvládla obě domácí družstva, kluci porazili 3:0 Nizozemí a dívky přešly přes Polky 2:1. Chlapci, dívky.

25.01.2014
Safina Cup: Motl, Hájek, Žovincová a Knutson v semifinále

Shodně po dvou domácích hráčích v pavouku juniorů i juniorek uvidíme v semifinále mezinárodního turnaje ITF 4 na pražské Štvanici. Mezi chlapci si o finále zahrají nenasazená Petr Hájek a kvalifikant Pavel Motl, v dívčí části pavouku postupuje jednička Žovincová a pětka Knutsonová. Semifinále přitom nepřinese ani jeden český duel.

24.01.2014
Berdych končí v semifinále Australian Open, nestačil na Wawrinku

Tomáš Berdych na Australian Open končí v semifinále. Švýcarské dvojce Stanislasi Wawrinkovi podlehl po setech 3:6, 7:6(1), 6:7(3), 6:7(4). Zápas rozhodly tiebreaky, poslední dva ovládl Wawrinka. Ten si ve svém prvním grandslamovém finále kariéry střetne s lepším z dvojice Federer, Nadal.

23.01.2014
OPTIM TOUR 2014: Dominik Suč potvrdil roli favorita a vyhrál v Liberci

Vítěz halového mistrovství ČR potvrdil skvělou formu na začátku roku a vyhrál další významný turnaj – Svijany cup 2014 v Liberci. Ve finále zdolal poměrně snadno vítěze Pardubické juniorky 2013 Jakuba Filipského 6:4, 6:0.

21.01.2014
Hlaváčková se Šafářovou končí ve čtvrtfinále čtyřhry

Jen jeden míček dělil český deblový pár Andrea Hlaváčková, Lucie Šafářová od postupu do semifinále čtyřhry Australian Open. České hráčky nevyužily dva mečboly a podlehly páru Makarova, Vesnina 2:6 6:2 6:7(4). Hlaváčková končí také v mixu, kde po boku Maxe Mirnyiho nestačila ve druhém kole na dvojici Goerges, Qureshi.

21.01.2014
Berdych zdolal Ferrera a je v semifinále Australian Open

Tomáši Berdychovi se podařilo zdolat španělského tenistu Davida Ferrera 6:1 6:4 2:6 6:4 a postoupit do semifinále Australian Open. Třikrát po sobě v minulosti skončil Tomáš právě mezi osmi nejlepšími, letos tuto hranici překonal. V boji o finále vyzve česká tenisová jednička vítěze duelu Djokovic – Wawrinka.

21.01.2014
Berdych a Štěpánek nebudou chybět v utkání Davis Cupu proti Nizozemsku

Ve vítězné sestavě nastoupí čeští tenisté na utkání Davis Cupu proti Nizozemsku. Tomáš Berdych, Radek Štěpánek, Lukáš Rosol a Jiří Veselý se představí v prvním kole letošního ročníku v ostravské ČEZ aréně 31.1.- 2.2.

21.01.2014
Safina Cup: Juniorský turnaj ITF 4 na Štvanici

V halách I.ČLTK Praha začíná mezinárodní turnaj juniorů do 18-ti let, Safina Cup. Kvalifikace turnaje ITF 4 se hraje od pondělí 20. ledna, hlavní soutěž potom odstartuje ve středu. Nasazenými jedničkami jsou Dominik Starý a Vendula Žovincová. Kvalifikace, program dne.

20.01.2014
Čtrnáctiletí bojují na TE 1 ve francouzském Tarbes

Šest českých hráčů bojuje na prestižním turnaji TE 1 ve francouzském Tarbes. První kolo zvládla Karolína Beránková, která porazila Alexandru Pillarovou 6:4 6:1, končí naopak Lucie Kaňková, která v úvodním kole nestačila na Španělku Arias Manjon. Tomáš Jiroušek, Tomáš Macháč a Anna Kynčlová hrají první kolo v úterý 21. ledna.

20.01.2014
Tomáš Jiroušek vyhrál mezinárodní turnaj v Milovicích

Tomáš Jiroušek (2000, TK Agrofert Prostějov) vyhrál mezinárodní turnaje Tennis Europe do 14-ti let, když ve finále porazil Tomáše Macháče (2000, TK Sparta Praha) 6:4, 6:3. V kategorii dívek do semifinále došly Bužková a Drábková. Čtyřhru chlapců vyhráli bratři Lukáš a Tomáš Jirouškové, čtyřhru dívek Najmanová a Sisková. Výsledky.

19.01.2014
Berdych je po roce opět ve čtvrtfinále Australian Open

Tomáš Berdych (1985, ATP 7) si opět zahraje čtvrtfinále grandslamového Australian Open. Sedmý nasazený se mezi nejlepších 8 hráčů dostal po dnešní suverénní výhře ve 4. kole nad Jihoafričanem Kevinem Andersonem (1986, ATP 21) 6:2, 6:2 a 6:3.

19.01.2014
Zdeněk Kolář vyhrál ITF1 v Přerově

Zdeněk Kolář (1996, TK Bystřice n.Pernštejnem) vyhrál silně obsazený mezinárodní turnaj ITF Grade 1 do 18-ti let v Přerově. V českém finále porazil Davida Poljaka (1996, TK Agrofert Prostějov 6:4, 6:2. V kategorii dívek do semifinále došly Markéta Vondroušová a Simona Heinová. Dvouhru dívek vyhrála Ruska Levashova. Výsledky.

19.01.2014
Berdych je ve čtvrtém kole Australian Open, Šafářová prohrála z mečbolu

Ani Damir Dzumhur nedokázal vzít Tomáši Berdychovi na letošním Australian Open set. Český hráč postoupil do osmifinále po výsledku 6:4 6:2 6:2 a jeho dalším soupeřem bude Kevin Anderson z Jihoafrické Republiky, se kterým má Tomáš kladnou bilanci 9:0. Míček od postupu do čtvrtého kola byla i Lucie Šafářová, která však nakonec podlehla Číňance Na Li 6:1 6:7(2) 3:6.

17.01.2014
Záhlavová-Strýcová podlehla Azarenkové, Hlaváčková se Šafářovou postoupily

Barbora Záhlavová-Strýcová nestačila ve druhém kole na obhájkyni titul z Běloruska Viktorii Azarenku 1:6 4:6 a s turnajem se loučí. První kolo zvládl deblový pár Hlaváčková-Šafářová, české deblistky porazily Date-Zhang 6:4 6:4. Druhé kolo si zahraje také dvojice Hradecká, Krajicek.

16.01.2014
Vondroušová a Heinová jsou v Přerově na ITF1 ve čtvrtfinále

Markéta Vondroušová (1999, I.ČLTK Praha) a Simona Heinová (1997, TK Sparta Praha) postoupily do čtvrtfinále mezinárodního turnaje do 18-ti let ITF Grade 1 v Přerově. Vondroušová porazila Rusku Kalinskayu 7:5, 6:3 a Heinová porazila Melounovou 6:4, 6:3.

16.01.2014
REALSPORT OPEN do 14-ti let v Milovicích

V Milovicích se tento týden koná další mezinárodní turnaj TE 2, tentokrát ve věkové kategorii do 14-ti let. Ze 14ti Čechů v hlavní soutěži prošlo do druhého kola devět, z toho uvidíme dva české duely: Forejtek – L. Jiroušek, Štyler – Steinhauser. Dívky hrají první kolo ve středu, představí se celkem 15 Češek.

15.01.2014
Šafářová vyhrála český duel, Berdych jde dál bez ztráty setu

V českém duelu druhého kola byla úspěšnější Lucie Šafářová, která porazila Lucii Hradeckou 6:7(4) 6:3 6:0. O postup do osmifinále si zahraje s Číňankou Li. Do třetího prošel i Tomáš Berdych, který bez větších problémů vyřadil Francouze Kennyho De Scheppera 6:4 6:1 6:3 a jeho dalším soupeřem bude Bosňan Dzumhur. Postup těsně unikl Karolíně Plíškové, která podlehla Daniele Hantuchové až 10:12 ve 3. setu.

15.01.2014